X
    Kategoriler: Haberler

3D Yazıcı İle Yapılan Adidas Futurecraft 4D

3 boyutlu yazıcılar artık hayatımızın birçok alanında kullanılıyor ve popülerliği de sürekli arıyor. Durum böyle olunca dev firmalar da 3 boyutlu yazıcı kullanımına kayıtsız kalmıyor. Bu firmalardan biri de Adidas.

Adidas 3D Runner ayakkabısından sonra Futurecraft 4D adlı yeni 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış ayakkabısını duyurdu.

Futurecraft 4D, özellikle ayakkabının tabanındaki rahatlığıyla çok iddialı bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Carbon tarafından gelişrtirilen Digital Light Synthesis tekniğinde oksijen geçiren bir ortamda tutulan sıvıya UV ışıkları tutuluyor. Bu süreç sonrasında reçine benzeri sıvı istenilen şekli alıyor. Bu method yardımıyla 3D yazıcı kullanılarak ışığın sertleşmesi sonucu üretilen bu ayakkabı 20 dakika gibi kısa bir sürede üretiliyor.

Adidas, Futurecraft 4D’nin bu sene sonuna kadar 5000, 2018’in sonuna kadar ise en az 100.000 çifte kadar üretim yapmayı planlıyor. Bu ayakkabının normal ayakkabı malzemelerinden daha kullanışlı daha esnek ve daha dayanıklı olduğunu belirten Adidas bu tür ayakkabıların geleceğin ayakkabıları olacaklarını belirtiyor. Fiyat konusuna bakacak olursak ise bundan önce çıkarılan 3D Runner modeli Amerika’da 333$ dan satışa çıkmıştı. Bu modelinde de benzer bir fiyatla satışa çıkarılacağı beklenebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Adınıza Açılmış Hat Var mı Öğrenin! başlıklı makalemizde Adıma açılmış hat, edevlet ve gsm kenti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar